Son Dakika Deprem (Güncel)

6 Şubat 2023’ün ilk saatlerinde ülkemizi derin bir üzüntüye boğan haber ile uyandık. Deprem bölgelerinde olan vatandaşlarımızı saatler geçtikçe daha zor anlar bekliyordu. Ve halen devam etmekte. İşte Son Dakika Deprem !

Ölü sayısı 17674’e, yaralı sayısı 72814’e, yıkılan bina sayısı ise 6400’e ulaştı.

Saatler saat 04.17’yi gösterirken merkez üssü Sofalaca/Gaziantep olan deprem ilk olarak 7.4 şiddetinde açıklandı. Daha sonrasında yapılan revize ile deprem şiddetinin 7.7 şiddetinde olduğu açıklandı. Artçıların şiddeti 6.6 gücüne kadar ulaştığı açıklandı. Artılar devam ederken merkezi Ekinözü/Kahramanmaraş olan 7.5 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi. Artçılar ve depremler halen devam etmekte.

3 Ay Boyunca Deprem İllerinde OHAL İlan Edildi. Borsa İstanbul İşlemleri Durduruldu, Kayıp %30.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada depremlerden etkilenen 10 il için olağanüstü hal ilan edileceğini açıkladı. Erdoğan’ın aldığı karar TBMM’de onandıktan sonra resmi gazete ilanı yapılacak ve yürürlülüğe girecek. Bu sayede ülkemizin tüm imkanları depremzedelere yardım amacıyla kullanılacak.

Son Dakika depremleri takip etmek için en önemli kayn7aklardan biri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi. Uygulama, website ve sosyal medya üzerinden tespit ettiği depremler paylaşan rasathaneyi takip ederek son dakika depremleri görebiliyoruz. Ayrıca AFAD da önemli kaynaklardan biri. AFAD da Kandilli Rasathanesi gibi paylaşımlar yaparak Son dakika deprem oluştuğunda halkla paylaşıyor.

Depremleri takip etmek için Kandilli Rasathanesinin websitesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncel verilere göre 5894 kişinin öldüğü depremlerde neredeyse 35bin yaralı mevcut eğer AFAD’a destek yapmak istiyorsanız birkaç yoldan destek gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak direkt deprem alanına toplu giden gönüllülere birlikte giderek destek olabilirsiniz. Deprem alanındaki kuruluşlara maddi destek olabilirsiniz. AHBAP, AFAD, Kızılay gibi kuruluşlara maddi yardım yapablirsiniz.

AFAD’a iban numaralarından ya da 1866’ya DEPREM yazarak 20TL bağışta bulunabilirsiniz.
Ahbap derneği İban numarası: TR120006400000110211380059

Düzenlenen yardım kampanyalarına destek olabilirsiniz. Umarım daha çok kayıp vermeden, canımız yanmadan bu doğa felaketi son bulur…
Yakınını kaybedenlere baş sağlığı, yaralılara şifa dileriz.

One thought on “Son Dakika Deprem (Güncel)

  1. Pingback: Earthquake Today -

Write a comment